40’Platform Konteyner
ss

40’Platform Konteyner

40’ ve 45’ high cube konteyner sistemleri sektör genelinde sıkça talep görmektedir. Bu tür konteyner modelleri, nispeten hafif ancak volümü yüksek olan ürünlerin taşınması amacıyla tercih edilmektedir. Yükseklikleri ise standart 40’ konteyner sistemleri ile kıyaslandığında 30 cm daha fazla olduğu görülebiliyor. High cube yani 40’Platform Konteyner sistemleri, çatısız ve kenarsız özellikler içermektedir. İçerisinde yük olmayan odd-sized yük şeklinde tercih edilmektedir. Ayrıca söz konusu olan platform konteyner sistemlerinin ölçülerini de öğrenmek gerekecektir. Bu konteyner modellerinin özel kapasiteleri ve ölçüleri elbette farklılık gösterebilir. Ancak söz konusu farklılığın sebebi tamamen konteyner sisteminin üreticisi, sahibi ve konteynerin yaşına bağlı bir durumdur.

20’ dahil olmak üzere 40’ high cube yani platform konteyner sistemlerinin yaklaşık ve genel olarak belirlenmiş ölçüleri aktarılabilir. Öncelikle 20’platform konteyner sistemlerinin dara ağırlıkları 2.740 kg düzeyindedir. Yük kapasitesi 31.260 kg olarak belirtilirken silindir hacmi de 6.06 m şeklinde aktarılmaktadır. Ayrıca 20’ platform konteynerlerinin genel iç uzunluk ölçüsü ise 2.44 m olarak belirtilmiştir. 40’Platform Konteyner sistemlerinde ise genel ölçü birimleri şu şekilde aktarılmaktadır; dara ağırlıkları 5.700 kg olarak, yük kapasitesi 39.300 kg olarak, silindir hacmi 12.19 m olarak ve iç uzunlukları da 2.44 m olarak belirtilmektedir. Uluslararası taşımacılık ürünlerin güvenli ve hızlı bir şekilde sevk edilebilmesi için her geçen gün gelişmesini devam ettirmektedir.

40’Platform Konteyner

Bunun beraberinde perspektif açıdan değerlendirildiği zaman tercih edilen taşıma yöntemiyle beraber taşıma işlemlerinde kullanılan ekipman ve araçlar da çok önemli bir konuma gelmiş durumdadır. Bir operasyon aşamasına gelmeden önce yük hakkında nitelik ya da teslim noktası gibi belirli unsurları göz önünde bulundurarak yapılan planlamalar ile birlikte operasyon kapsamında yükün taşınacağı ekipman ve aracın tercihi de büyük önem taşımaktadır. 40’Platform Konteyner sistemleri dahilinde önemli ve gerekli olan bu aşamalar kesinlikle göz önünde bulundurulmalıdır. Zaten günümüz dünyasında door to door yani kapıdan kapıya taşıma işleminin öneminin arttığı da görülmektedir. Bu işlemlerin neredeyse tamamı söz konusu konteyner sistemleriyle gerçekleştirilmektedir.

Soru Sorun