ss

Parsiyel Taşımacılık

İlk olarak parsiyel taşıma kavramının ne olduğuyla alakalı net ve doğru bilgiler edinmek gerekir. Aynı güzergahlarda taşınabilecek olan, birbirlerinden farklı olan müşterilere ait ürünleri aynı tır, kamyon ya da kamyonet ile taşıma işlemine Parsiyel Taşımacılık adı verilmektedir. Böylece taşınmasını istediğiniz yükler, çeşitli yükler ile bir arada olduğu için ekonomik açıdan da fayda sağlamış olursunuz. Parsiyel yük taşımacılığı alanında asıl amaç, aynı güzergahtaki taşınması istenen yükleri, herhangi bir yük oranı komple aracı doldurmasa dahi aynı araca yükleyip taşıma maliyetlerinizi ekonomik bir düzeye taşımanıza yardımcı olmaktır. Taşınması istediğiniz yüklerle alakalı olarak bu işlemi yapan firmaların iletişim bölümlerini ziyaret ederek firmalarla irtibat kurabilir ve detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

Peki, parça yük yani parsiyel yüklerin taşıma işleminin uygulama ayrıntılarını da net bir şekilde öğrenmeniz gerekir. Parsiyel yük taşıma işlemlerinde birden çok müşterinin parsiyel yükü tek bir araçla taşınabiliyor. Taşınması gereken yüklerin ulaşacağı mekana göre araçlara yerleştirilmesi last in first out yani LIFO yöntemiyle gerçekleştirildiği için yüklerin karışıklığa uğrama olasılığı neredeyse yok denecek kadar düşük oranlardadır. Parsiyel Taşımacılık alanında uygulanan LIFO işlemi dahilinde araçtan ilk indirilen parça yükler, aracın içine en son yüklenmektedir. Böylece hem yükleme ve indirme aşamasında zaman açısından tasarruf ediliyor, hem de yüklerin karışıklığa uğrama olasılığı en aza indirilebiliyor.

Parsiyel Taşımacılık

Taşınabilecek yükler, ayrıntılı bir şekilde takip edilerek numara verilmektedir. Numara verilmiş bir şekilde sevkiyat işlemleri de gerçekleştirilebiliyor. Parsiyel, sözcük anlamıyla parça anlamına gelen ve bütün olmayan anlamı taşımaktadır. Hizmetinin ya da müşterilerin maliyetini düşürebilmek amacıyla düşünülmüş teknolojik bir taşıma metodudur. Herhangi bir güzergah üzerinde değişik müşterilerin ürün teslimatı anlamı da taşıyabiliyor. Bu durumda bir müşterinin hizmet ve malı değişik müşterilere dağıtım yapılırsa da Parsiyel Taşımacılık kapsamına girmektedir. Lojistik alanında fiziksel dağıtımın bir parçası niteliğindedir. Parsiyel sözcüğü aynı zamanda nakliye alanının bir grubudur. Nakliye alanında parsiyel, komple, ağır ve proje gibi taşımacılık işlemleri sunulmaktadır. Yani kısacası maliyet olarak parsiyel yük taşımacılığını tercih etmeniz en doğru karar olacaktır.

Soru Sorun